reklama

Terorizmus - kto, čo, prečo, ako.

Takmer každý deň sa v správach, či už domácich alebo zahraničných stretávame s témou „Terorizmus“ a jeho hrozba. Ale prečo? Prečo je to tak?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

V prvom rade je potrebné uzrejmiť si pojmy, a síce:

Terorizmus nie je ideológia, ale zhluk násilných taktík, ktoré sú teroristickými trestnými činmi, ak sa používajú proti legitímnemu ústavnému poriadku.

Terorizmus podľa definície EÚ, predstavuje hrozbu pre demokraciu, slobodný výkon ľudských práv a pre hospodársky a sociálny rozvoj v členských štátoch, ktoré sú založené na zásadách demokracie a právneho štátu.

Terorizmus je známy po stáročia a v nedávnej minulosti sa stal jedným z hlavných globálnych bezpečnostných rizík, ktoré svojou podstatou a prejavmi ohrozuje celé medzinárodné spoločenstvo, nakoľko dejiskom teroristického incidentu sa môže stať ktorákoľvek krajina na svete. Napriek tomu prijatie jednotnej celosvetovo uznávanej definície, ktorá by komplexne vystihovala tento jav, spôsobuje problémy. Najväčšie rozdiely vyplývajú z jeho odlišného vnímania médiami, policajnými zložkami a spravodajskými službami a v konečnom dôsledku sú určité rozdiely v interpretácii pojmu terorizmus i medzi jednotlivými štátmi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preferované sú nasledovné vymedzenia:

  • pod pojmom terorizmus sa všeobecne rozumie použitie hrozby alebo násilia proti osobám alebo majetku pri sledovaní politických, sociálnych alebo náboženských cieľov. Spravidla sa používa na zastrašenie alebo donútenie k ústupkom voči vláde, jednotlivcom alebo skupinám, resp. na to, aby zmenili svoje správanie alebo politiku,

  • cieľavedomé, premyslené ohrozovanie jednotlivcov alebo skupín osôb, najmä páchaním násilia či hrozbou násilím, s cieľom vyvolať v nich strach a odôvodnené obavy o svoj život, zdravie a majetok ako vlastný, tak aj osôb blízkych, s cieľom vynútiť zmenu ich konania vo svoj prospech, napríklad za účelom získania moci alebo dosiahnutia vytýčených cieľov,

  • podľa ďalšej, v krajinách Európskej únie preferovanej definície, je pod pojmom terorizmus chápané použitie násilia organizovanou skupinou, s cieľom dosiahnuť politické zmeny v krajine alebo ovplyvniť prípadne narušiť fungovanie jej štátneho aparátu.

(Celé znenie tejto definície nájdete na http://www.minv.sk/?teror)

Aj náš právny poriadok, konkrétne trestný zákon pozná definíciu terorizmu v § 419.

Tu by som sa chcel pozastaviť. V zmysle tohto paragrafu, hlavne v prvom odseku, je vlastne terorista každý, kto napríklad drží (teda má a samozrejme nelegálne) napríklad plnoautomatickú útočnú pušku (kalašnikov, škorpión, a pod.). je nad slnko jasné, že akékoľvek držanie strelnej zbrane bez povolenia – teda zbrojného preukazu je protizákonné a teda trestné, ale nikto si neuvedomuje, že je držanie – vlastnenie takejto zbrane je vlastne akt terorizmu. Ale nie len držanie takejto zbrane je aktom terorizmu. Možno by to nikoho nenapadlo (mňa ako bývalého chemika áno – síce nedoučeného), že takmer vo všetkých domácnostiach sa nachádzajú aj tzv. chemické zbrane. Chcete príklad? Čo myslíte, že sa stane, ak zmiešate prací prášok a ......? (z dôvodu bezpečnosti neuvediem druhú zložku bežnú v každej domácnosti, ale takto sa dá priotráviť aj polovička paneláku) Napadlo by niekoho, že múka je vlastne výbušnina? Dobre, nie výbušnina v pravom slova zmysle, pretože nie je výbušná pri bežných podmienkach, ale pri ideálnych podmienkach (správne množstvo múky, ideálny pomer kyslíka a obyčajného prachu a samozrejme iskra v tej správnej chvíli) je naozaj výbušná. Môžete si to overiť, navštívte najbližší mlyn a spýtajte sa, prečo tam používajú iba jednosmerný prúd. Fajn, teraz si poviete – ale na to by som musel(a) mať nejaký dôvod, aby to bolo trestné. Právne sa ten dôvod volá „úmysel“ a právna úprava pozná aj termín „nepriamy úmysel“. Podstatou nepriameho úmyslu je vlastne vedomosť možného trestného konania. Laicky povedané, nemusíte priamo vedieť, že páchate trestný čin, stačí že ste mal(a) vedieť, že to čo robíte môže byť trestný čin. A pre tých, ktorí to nepochopili uvediem príklad, ktorý im to určite ozrejmí – predsa už malým deťom sa hovorí „neber do ruky ten nôž, lebo sa porežeš alebo porežeš niekoho iného“. Teda ak ktokoľvek väzme do rúk nôž, musí automaticky predpokladať, že ním môže sebe alebo niekomu druhému ublížiť. A to je nepriamy úmysel v praxi. A pointa? Ak sa vám náhodou stane, že doma nechtiac pomiešate napríklad čistiace prostriedky a priotrávite tým nie len seba ale aj susedov, môže vám hroziť obvinenie z terorizmu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Toľko z teórie, ale vráťme sa k podstate tohto článku – Terorizmus a jeho hrozba. Musím sa priznať, je zázrak, že sa na našom území nestal ešte žiadny teroristický útok. Tu chcem poznamenať, že toto nie je propaganda, nie som sympatizant žiadneho teroristického hnutia a som proti akémukoľvek teroristickému činu kdekoľvek na svete. Ale vážne. Prečo? Skúste sa nad tým zamyslieť:

  1. Sme členmi Európskej únie

  2. Sme členmi Severoatlantického Paktu (NATO)

Čo to s tým má spoločné? Odpoveď znie – všetko. Ako členmi EU sme povinný v prípade vyhlásenia vojny ktorýmkoľvek členským štátom EU povinný bojovať na jeho strane (teda okrem výnimky, že jeden štát EU vyhlási vojnu druhému štátu EU). A teraz sa pýtam, koľko štátov EU vyhlásilo vojnu Islamskému štátu (ISIS)? A za druhé, ako člen NATO sme povinný na požiadanie iného člena NATO poskytnúť vojenskú účasť. Naši vojaci riskujú svoje životy na strednom východe v krajinách okupovaných, alebo pod kontrolou teroristických organizácií. V týchto súvislostiach je to fakt zázrak, že si nás ešte „nevšimli“. A vďaka bohu za to.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V súvislosti s touto témou je potrebné poukázať ešte aj na podstatu terorizmu a tou sú ľudia, ktorí šíria teror. Je neodškriepiteľný fakt, že takmer 90% z teroristov sú ľudia Arabskej národnosti, ináč povedané moslimovia. A to so sebou nesie nepríjemnú nálepku – moslim = terorista. Ale vie niekto z vás, že moslimská viera je vo svojej podstate najmierumilovnejšou vierou (náboženstvom) na svete? - https://www.gotquestions.org/Slovencina/islam.html

Ak sa pozrieme do histórie, nik v dejinách nenapáchal toľko zla, ako kresťania. Akokoľvek budete hľadať, nikde v biblii nenájdete zdôvodnenie všetkých tých krívd, ktoré kresťanstvo v priebehu dejín vykonalo v mene Boha. A napriek tomu dnes nikto nemá problém s tým, ak je niekto kresťan.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Poznáte porekadlo – Nie zbrane, ale ľudia, čo tie zbrane držia v rukách zabíjajú iných ľudí. A presne tak je to aj s Islamom. Nie Islam – náboženstvo, ale ľudia (fanatický „zbožný“) sú tí, ktorí šíria teror.

Čo z toho, že budeme bombardovať mestá a miesta, kde teroristi žijú. Tým, že ich všetkých pozabíjame alebo uväzníme sa terorizmus z tohto sveta nestratí. Prečo? Pretože prídu iný. Kto? Ich deti, ich bratia, sestry, iný príbuzný, ktorí sú vychovávaný v nenávisti k vám a tým, že im ich blízkeho zabijete alebo uväzníte ich nenávisť iba posilníte. A to, že sú zhodou okolností moslimovia a veria v to, že ich Alah s tým súhlasí, lebo tak im to od malička vtĺkali do hlavy, je len nepodstatný detail. veľmi dobre je to zobrazené v snímke (filme) s názvom "KRÁĽOVSTVO" v hlavnej úlohe s Jamiem Foxxom a Jennifer Garnerovou. Nemyslím teraz dej (ten je naozaj dobre spracovaný) ale pointu. Odporúčam pozrieť.

Nehovorím, že konvenčný boj s terorizmom je zbytočný, hovorím len, že tí hore, ktorí o všetkom rozhodujú by sa nad tým všetkým mali zamyslieť, či ten konvenčný boj nespojiť aj s iným druhom boja. Akým, to je už na nich. 

Patrik Tűma

Patrik Tűma

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som obyčajný pracujúci človek s vlastným názorom na dianie okolo seba a držím sa hesla - Veritas Vos Liberabit , čiže pravda ťa oslobodí. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu